2012. november 30., péntek

Mária néni sós rúdja - SAD XI.

Már régen szerettem volna ezt a sósat elkészíteni és közzétenni, de sohasem volt rá alkalom. Ez nálunk minden ünnepkor kötelező darab. Igazából nem tudjuk mi a neve, Mária nénitől örökölte a családunk, akinek nem voltak hozzátartozói, így az Ő tiszteletére ezt a nevet kapta. Nem egy diétás darab, de nagyon finom. Mivel az esedékes SAD házigazdája Trollanyu azt kérte, hogy öltöztessük ünnepi ruhába kedvenceinket, rá esett a választásom. Sokat nem tudtam variálni rajta, ez már csak egy ilyen kívülről puritán sütemény. Viszont belülről pazar ízélményt ígér.



Hozzávalók:

250 g margarin
100 g teavaj vagy sótalan vaj
    1 ek (kacsa)zsír
1 csapott evőkanál só
200 ml tejföl
  20 g élesztő
    2 db tojássárgája
( 1 tk őrölt kömény)
kb. 600 g liszt

reszelt sajt
pirított szezámmag
mák

Az élesztőt elkeverjük a tejfölben. A háromféle zsiradékot habosra keverjük a sóval, majd a tojássárgájával. Hozzáadjuk a tejfölt, aki szereti az őrölt köményt és összegyúrjuk annyi liszttel, hogy jól nyújtható tésztát kapjunk. 2-3 mm vastagra nyújtjuk, lekenjük egy tojásfehérjével, megszórjuk a sajttal vagy valamilyen maggal, a nyújtófa segítségével kicsit beleegyengetjük a tésztába. Pizzavágó segítségével 1-1,5 cm széles csíkokat szelünk, amiket 4-5 cm hosszúra vágunk. 180C fokon szép pirosra sütjük.





JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. november 23., péntek

Pirog burgonyás töltelékkel

Szeretetből kaptam született orosz ismerősünktől egyszer pirogot. Pontosan olyat, amilyet most készítettem. Nagyfiúnak nagyon ízlett. Azóta nem is készítettem másként, pedig lehetne annyiféle tölteléket tenni bele. De mit csináljak, ez a kedvencünk! :-)


Hozzávalók:

500 ml kefír vagy író
1 ek cukor
1 ek só
20 g élesztő
kb. 500 g liszt

500 g burgonya
1 fej hagyma
vaj
tejszín
szerecsendió

A kefírt, cukrot, sót és élesztőt elkeverjük és annyi lisztet adunk hozzá, hogy lágyabb, nem folyós tésztát kapunk. Lefedve duplájára kelesztjük, ez kb. 2-3 óra hossza, hőmérséklettől függ.
Közben 500 g burgonyát sós vízben megfőzzük, a hagymát felkockázzuk és a vajon aranybarnára pirítjuk.  A burgonyát összetörjük, a tejszínnel, ha még kell sóval, krumplipürét készítünk, hozzákeverjük a pirított hagymát, csipetnyi szerecsendiót.

 A tésztát vékonyra nyújtjuk, köröket szúrunk ki belőle
Egy kupac krumplipürét teszünk a közepébe, széleit összenyomkodjuk


Nem túl forró olajban mindkét oldalán aranybarnára sütjük. Salátával kitűnő.  




JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. november 20., kedd

Sütőtökös kifli

Aledánál meglátni és megszeretni egy pillanat műve volt a Döbleces kalácsot. Mivel azonban egy kiadós leves után szántam második félének és még tízórainak is jónak tűnt másnapra, inkább kiflinek készítettem el a Szezámmagos kifli mintájára. Recept egy az egyben Aledatól, képek tőlem.


Hozzávalók :

50 dkg liszt
2 dl tej
10 dkg döblecpüré(sütőtök)
5 dkg barna cukor
5 dkg olvasztott vaj
1 tojás
fél narancs reszelt héja (nálam citromhéj)
csipetnyi só
3 dkg élesztő
 
a krémhez: 

10 dkg döblecpüré
10 dkg barna cukor
5 dkg vaj
1 teáskanál fahéj
 

A döblec vagy sütőtök héját levágjuk, kockára daraboljuk és vízben kb. 10-15 perc alatt megfőzzük. Amennyiben hokkaidó tökből készítjük, még a héja is rajta maradhat. Leszűrjük és turmixoljuk vagy esetleg villával összetörjük, reszeljük. 
A langyos tejet összekeverjük a cukorral és az elmorzsolt élesztővel. A lisztet dagasztótálba szitáljuk, hozzáadjuk az összes többi hozzávalót és a tejet, majd jól megdagasztjuk. Letakarjuk és 40 percig kelni hagyjuk. Míg a tészta kel, addig a vajat kikavarjuk a barna cukorral, majd hozzáadjuk a döblecpürét és a fahéjat. A tésztát lisztezett deszkára borítjuk, kissé átgyúrjuk és 8 egyenlő részre osztjuk. Kettőt kistányér nagyságú lappá nyújtjuk, lekenjük a döbleces vajjal, majd egymásra teszünk és 8 részre vágjuk. Feltekerjük kifli formára, tepsire tesszük. 20 percig pihentetjük, majd előmelegített sütőben, 180 fokon, 30 perc alatt megsütjük.






JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. november 19., hétfő

Szezámmagos / köményes kifli



Hozzávalók

700 g liszt
2db tojás
100 ml olaj 
1 pohár kefir
50 g élesztő
2 ek cukor 
kevés tej 
1 cs margarin
1 kk só

1 tojás a kenéshez 
köménymag/ szezámmag

Margarint a sóval kikeverem, ezzel kenem majd meg a tésztát. 
Az élesztőt a tejben felfuttatom. Liszthez hozzáadom a hozzávalókat, összegyúrom és 8 cipóra osztom.

Tányér nagyságúra kinyújtom félreteszem a másikat is kinyújtom, 
az elsőt megkenem a sós margarin 1/4 részével,

 másodikat ráborítom,

 8 cikkre vágom,

szorosan kifli formára tekerem.

Tojással megkenem, köménymaggal/ szezámmaggal megszórom.

A többit tésztával is ugyan így járok el, tepsire rendezem, hideg sütőben kezdem el sütni. 





JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. november 18., vasárnap

Franciakrémes

Nem tudom, kinek hiányoztam, de most újra itt vagyok! :-))

Valami átok ülhet rajtam és a számítógépeimen, mert sikeresen elnémult az öreg számítógépünk is. De Jóbarátom segítségével sikerült életet lehelni bele. Szóval mostantól nem ment meg Titeket semmi attól, hogy ismét Rátok zúdítsam a műveimet.

Elsőként jöjjön a múlt hétvége remekműve: a FRANCIAKRÉMES. Sohasem készítettem, csak krémest, de gondoltam, nem lesz ez kihívás nekem. Ügyeltem a részletekre, kicsit kevesebb tejszínt tettem bele, de elbír többet is, csak nálunk nem rajong senki érte.

Egyúttal bemutatom a múlt hétvégi vásárlótúra egyik gyöngyszemét, ezt a tálalót, amit a bolhapiacon lőttem. Régóta vágytam már rá, Anikó a megmondhatója. Nem teljesen az ízlésem, de olyan vidám, hogy nem tudtam ott hagyni.


Hozzávalók:

2 cs. hűtött leveles tészta 
10 tojásfehérje
10 ek cukor
3 cs vaníliás cukor
3 cs vaníliás pudingpor
1 l víz
csipet só

600 ml tejszín
3 cs habfix

50 g ét tortabevonó

A leveles tésztát kigurítjuk, a nagy gáztepsi méretére vágjuk, villával megszurkáljuk, hogy a gőz távozni tudjon belőle és ne púposodjon fel. Légkeveréssel 170C fokon egyszerre megsütjük a két lapot. Más sütési módnál külön- külön. 

Míg a lapok hűlnek, a tojások fehérjét kemény habbá verjük, kanalanként adagolva 5 ek cukorral tovább verjük. Két kanál között 1 percig verjük a habot. A "csúnyább" lapot krémeskeretbe, vagy egy magasfalú tepsibe fektetjük. Elkeverjük a pudingport, vaníliás cukrot, 5 ek cukrot és a sót 150 ml vízben, egy legalább  4 literes fazékban, hozzáöntjük a többi vizet és folyamatos kevergetés közben felfőzzük. Hozzáadjuk a habot is, óvatosan kevergetve összeforgatjuk és 5 percig kis lángon főzzük. Ráöntjük a krémeslapra, elegyengetjük és szobahőmérsékleten hagyjuk kihűlni. A tortabevonót vízgőz felett felolvasztjuk, másik lap szebb oldalára simítjuk és hagyjuk megkötni. Amikor a krémes kihűlt, a tejszínt félig felverjük, hozzáadjuk a habfixet és keményre verjük, a krémes tetejére simítjuk. A csokis lapot azonos méretű négyzetekre vágjuk és egyesével a krémesre rakosgatjuk. Hűtőben pár órát hűtjük.


JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. november 9., péntek

Kovászos kenyér kemencében

A tegnapi napon elérte kovászos kenyérsütésem a csúcspontját. Kemencében készült két kisebb, 1 kg-os kenyérke. És IGEN! Kemencében ez a fajta kenyér határozottan a legjobb. Már írtam, hogy roppant kényelmes kovásszal kenyeret sütni, mert talán összesen 20 percet kell foglalkozni magával a tésztával, hiába is készül hosszú ideig a kenyér. Az íze békebeli, arról nem is beszélve, hogy egy hétig gond nélkül frissen tartható. Frissen, kacsazsírral, lilahagymával. Roppant beteg is lettem tőle, pontosabban a hagymától. De úgy kell nekem, minek eszem, ha tudom, hogy nem bírom a hagymát nyersen. :-)

Balra egy teljeskiőrlésű tönkölykenyér, a jobb oldali egy búzakenyér egészben
és megszegve
 
Kovászos tönkölykenyér
Kovászos búzacipó



 Hozzávalók:

300 g kovász
700 g búza kenyérliszt / tönkölyliszt
1 ek só
1 ek olaj
2-300 ml víz (sajnos pontosan nem tudom megadni, ahogy érzem, úgy adagolom)

A kovászt feloldjuk 150 ml vízben, a lisztet elkeverjük a sóval, hozzáadjuk a kovászt és összekeverjük, annyi vízzel, hogy a tészta összeálljon. 10 perc pihentetés után megdagasztjuk a tésztát. Ismét 10 percet pihentetjük. Az olajat elkenjük a munkalapon és ezen dagasztjuk meg a tésztánkat ismételten, amíg magába nem szívja az olajat. 30 percet kelesztjük, majd ismét átgyúrjuk. Egy tálban letakarva a duplájára kelesztjük. Ez lehet olyan 5-6 óra is, a kovász erejétől, a helyiség hőmérsékletétől, a páratartalomtól függően.
Amikor megkelt a tészta, lágyan átgyúrjuk, megformázzuk és kelesztőkosárban 1-1,5 óra alatt a duplájára kelesztjük.
Itt jön az, hogy berakjuk a jól felfűtött kemencébe, de ezt ugye nem írhatom, így 250C fokra előmelegített sütőben, a legjobb letakarva vagy egy fedeles tálban, 45-50 perc alatt szép pirosra sütjük.  

JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. november 8., csütörtök

Kovász készítése

Nem szentírás, én így készítettem el. Azóta etetgetem. Való igaz, hogy érettebb korában sokkal jobban dolgozik, nekem kb. 2 hetesen érte el azt a fokot, amikor már szemnek és szájnak élvezhető kenyeret sikerült készítenem. Mostanra, mikor is két sütés között a hűtőben pihen a kovász, beérett, bármikor elővehetem, felszaporíthatom és már készülhet is a kenyér.

1. nap

4 ek teljeskiőrlésű liszt
50 ml víz

E kettőt lekeverjük, egy lágy tésztát kell kapnunk. Végig teljeskiőrlésű liszttel dolgozunk, hogy az erjedés jobban megindulhasson, mert ebben a lisztben megtalálható a gabona minden alkotóeleme. A későbbiekben már szaporíthatjuk a kovászunkat kenyérliszttel is.

2. nap

Nem csinálunk semmit, csak hagyjuk érni a tésztát. Ekkorra már láthatóak lehetnek az erjedés jelei, de ez nem feltétel.

3. nap

2 ek liszt
4 ek víz

A kovászalapunk szépen elkezd erjedni, de még inkább csak liszt illata van.
Először a kovászalapot elkeverjük a vízzel, majd a liszttel.

4. nap

2 ek víz
2 ek liszt

Ekkorra már szagában is emlékeztet a "kotyvalékunk" kovászra. Savanykás, de nem büdös. Ismételten elkeverjük a kovászunkat a vízzel és a liszttel.

5. nap

100 g víz
100 g liszt

Most megszaporítjuk a kovászunkat és elkeverjük a vízzel, majd a liszttel.

6.nap

A kovászunk tulajdonképpen készen áll a sütésre. Persze ne várjunk még tőle nagy eredményt. Ha ki bírjuk várni, érleljük még pár napot, úgy, hogy naponta átkeverjük és hagyjuk felfutni.

Felfuttatott új kovász, ez most megy e hűtőbe érni




 Felfuttatott régi kovász, sütésre készen:



Ezután már bármikor süthetünk vele kenyeret.
Kiveszünk a kovászból 200 ml-t , azt felszaporítjuk 100 g vízzel és 100 g liszttel, hagyjuk felfutni (pl. éjszaka), utána süthetünk vele. A megmaradt kovászt tárolhatjuk a hűtőben. Ha a tetején folyadék képződne, azt öntsük le és utána a fenti módon szaporítsuk meg.

Másik módszerem:  a kovászt eleve annyi vízzel és liszttel szaporítjuk fel, hogy legközelebb csak ki kelljen mérni a megfelelő mennyiséget (általában az arány: 1 kg liszt = 400 g kovász) és a maradék kovászt szaporítjuk meg ismét 200 g vízzel és 200 g liszttel, majd ezt érleljük és tesszük el a következő sütésig.
Azt tapasztaltam, hogy így pihentebb kovásszal a kenyér gyorsabban kel. A hűtőben való tárolás esetén csak leöntöm róla a folyadékot és már használható is.

Kovásszal készült:

Kovászos fehér kenyér
Kovászos kenyér
Kovászos kenyér kemencében
Kovászos rozskenyér

2012. november 7., szerda

Gofri csokis tejszínhabbal

Már sütöttem többfajta gofrit. Mindig Nagyfiú dönt, hogy melyik marad és melyik nem a recepttárban. Tücsök Bogár tejfölös receptje nagyon bejött nekünk Mivel azonban nem volt itthon csak 4 tojásom, s dupla adagot kellett készítenem, valami más recept után kellett néznem. Találtam is egyet itt, de kicsit feljavítottam. Nálam így nézett ki, finom csokis tejszínnel:


Hozzávalók:

200 g Creme Fraiche (tejföl)
2 tojássárgája
50 g cukor
1 tk vaníliás cukor
csipet só
125 g liszt
1/2 tk sütőpor
120 g vaj

 A vajat felolvasztjuk, kicsit kihűtjük. A Creme Fraiche-t, tojás sárgáját, cukrot, vaníliás cukrot, sót simára keverjük. Lisztet, sütőport összevegyítjük, hozzáadjuk a tejfölös keverékhez, belekeverjük az olvasztott vajat. Kicsit sűrűbb tésztát kapunk, nem fog folyni. A gofrisütőt előmelegítjük, pici vajjal kikenjük. Egy púpozott evőkanál tésztát teszünk bele és szép pirosra sütjük. Csokis tejszínnel tálaljuk.

Csokis tejszínhab:

200 ml tejszín
1 cs habfix
30 g olvasztott étcsokoládé

A csokit megolvasztjuk, langyosra keverjük. A tejszínt félig felverjük, hozzáadjuk a habfixet, tovább verjük, miközben vékony sugárban csorgatjuk bele a csokit. Készre verjük és a gofri tetejére halmozzuk.





 JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. november 5., hétfő

Rakott krumpli - milyen tálban sült?

A férfi továbbra is főz. Egyre önállóbban. Lassan azt hiszem lekezdhetem félteni a konyhámat Tőle. A hétvégén Nagyfiú gyümölcslevest kívánt. Mi passzol ehhez? Hát persze, a rakott krumpli. Vannak ilyen standard menük nálunk: krumplileves+palacsinta, rizses hús+gyümölcsleves, gulyásleves+kelt kalács. Nah, erre csapott le Életem Párja és elkészítette teljesen önállóan, értő szemeim felügyelete alatt élete első és roppant finom rakott krumpliját. Még az édesanyja is megdicsérte, pedig ez nem az erőssége. ;.-))


Hozzávalók:

10 szem öklömnyi burgonya
6 db tojás
1 szál (házi)kolbász
400 ml tejföl
100 g reszelt sajt

A burgonyát héjában annyi vízben, amennyi ellepi, félig megfőzzük, kicsit hűlni hagyjuk és meghámozzuk. Ha lehet készítsük el előző este, könnyebb lesz felkarikázni. A tojást is keményre főzzük forrástól számítva kb. 10 percig. Tisztítás után felkarikázzuk. A kolbásszal is ugyanígy járunk el.

Egy tűzálló tálat kivajazunk, lerakunk egy sor burgonyát, kicsit megsózzuk, erre kolbászkarikákat teszünk, hogy szépen átjárja a paprikás zsír a burgonyát, majd tojás karikákkal körberakjuk, kis tejföllel megpöttyözzük. Erre ismét burgonya, kolbász, tojás, a tetejére burgonya kerüljön. Beterítjük tejföllel és megszórjuk a sajttal. 200C fokra előmelegített sütőben 45 perc alatt szép pirosra sütjük.



S most egy kis játékra hívlak Titeket, tét nélkül.

Rájöttök e vajon mi célt szolgált ez az üvegtál "lánykorában"?

Még néhány kép segítségnek, lejjebb. 


2012. november 4., vasárnap

Kovászos kenyér

Hát eljutottam idáig. Majd egy hónapja nem tettem fel képet kenyérről, mert...mert kísérleteztem. Készítettem kovászt, megtanultam etetgetni, dagasztani, sütni több újfajta módszerrel, ízesíteni és élvezni. A békebeli hagyományos kenyeret. Amilyet még sohasem ettem. Próbáltam én már itteni szárított kovásszal sütni, de élesztő nélkül nem kel meg a kenyér, csak egy ragacsos valami lesz. Az öregtésztával már nagyon megtanultam bánni. Most a kovásszal is jóbarátok lettünk. Kicsit ugyan tartottam tőle, de rájöttem, csak törődni kell vele a barátságunk elején és utána már működik a dolog, csak időt kell szánni rá. Hát így készült ez a csodaszép kenyérke, agyagtálban (hogy a fél alja leragadt és nem jött ki, az már az én feledékenységem volt, mivel elfelejtettem belisztezni a tálat):

! Mivel az eredeti képek elvesztek, de sokan kérték, hogy tegyek fel képet, így egy később készült szintén kovásszal készült, de öntöttvas wokban sült kenyér fotóját tettem be. 


Hozzávalók:

400 g kovász
1 kg kenyérliszt
1 ek só
kb. 300- 350 ml víz
2 ek olaj

Este (avagy reggel) kiveszünk 200 ml kovászt a félretett kovászunkból, elkeverjük 100 g vízzel majd 100 g liszttel és másnap reggelig békében hagyjuk erjedni. Vagy az előre elkészített kovászt oldjuk fel. Ekkor kimérjük egy tálba a lisztet, elkeverjük a sóval, a kovászt feloldjuk 200 ml vízben, hozzáadjuk a liszthez, annyi vizet adunk még hozzá, hogy össze tudjuk gyúrni egyneművé a tésztát, de még nem dagasztjuk. 10 perc várakozás után megdagasztjuk a tésztát. Akkor jó, ha ha ujjunkkal megnyomva a tészta ruganyos érzetet kelt, de a formáját már megtartja. Ismét pihentetjük 10 percet, majd egy evőkanál olajat elkenünk a munkalapon és megdagasztjuk ismét a tésztánkat, amíg fel nem veszi az olajat. 20 perc pihentetés után ismét az előzőek szerint járunk le. Ezután letakarva 6-7 órán át kelesztjük a tésztánkat. Nálam ez az éjszakát jelenti. Ekkor újra átgyúrjuk, megformázzuk és 1-1,5 óra alatt ismét megkelesztjük.
Az utolsó fél órában előmelegítjük a sütőt 250C fokra a sütőtállal és annak tetejével együtt. A kenyeret 3-4 helyen éles késsel bevágjuk, a sütőtálat megszórjuk liszttel, beletesszük a kenyeret, rátesszük a tetejét és 45 percig 250C fokon sütjük. Majd visszavesszük a hőt 230C fokra és ha nem elég pirult a kenyerünk még, ezen a fokon sütjük tovább.
Ha kisült rácsra tesszük és vízzel alaposan megspricceljük. Hagyjuk teljesen kihűlni. 





JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. november 3., szombat

Köszöntés!

Még nincs egy éve, hogy elkezdtem a blogomat írni. De már félszáz taggal büszkélkedhetek. Tudom, van aki ennél többet gyűjtött össze, sokkal rövidebb idő alatt. De nekem a célom a blogírással saját magam szórakoztatása volt. S hogy másoknak is örömet tudok okozni, netán tanulnak tőlem valami újat, sokkal nagyobb boldogsággal tölt el.


Ezért szeretettel köszöntöm mind az 50 olvasómat, aki nyilvánosan vállalja, hogy be-benéz hozzám. És természetesen azokat is, akik csak rejtve olvasgatnak. Örülök, hogy ellátogattok hozzám, megnézitek (az utóbbi időben igencsak gyér) bejegyzéseimet, sőt tetszenek is ezek és kedvetekre válogattok belőle. Elkészítitek és megosztjátok velem a tapasztalataitokat!!! 


Gyertek, mindenkit várok szeretettel!

2012. november 1., csütörtök

Isler - újragondolva - SAD X.

 Flóra, az Ízek és élmények ifjú (hogy irigylem) tulajdonosa kapta meg a jubileumi SAD háziasszonyi szerepét. Mit ne mondjak, nagyon ötletes feladatot talált ki nekünk: A bennünk rejlő cukrász. Hát igazán kreatívnak kellett lennem, hogy be tudjam szorítani a mostanság rendelkezésemre álló kevéske időmbe ezt a feladatot, meg nagyon nem akartam lemaradni. Kapóra jött a Halottak napja, mert összejött a rokonság és erre az alkalomra persze sütni is kellett. Nem a hagyományos islertésztát, ami diós választottam, hanem a hagyományos karácsonyi vajas keksz receptjét. Nem csalódtam. Nagyon finom és nem utolsó sorban mindenkinél nagy sikert aratott ez az újfajta isler. 


Hozzávalók:

300 g vaj
150 g porcukor (kristály nem alkalmas)
500 g liszt

lekvár

200 g ét tortabevonó

Gyors mozdulatokkal összegyúrjuk a hozzávalókat. Ne ijedjünk meg, össze fog állni, még ha kezdetben morzsalékos is. Tegyük 1 órára hűtőbe, de akár egész éjszaka is bent állhat. Vegyük a tésztát kétfelé és nyújtsuk 2-3 mm vékonyra. Egy kb. 6 cm átmérőjű kiszúróval korongokat vágunk és 10 perc alatt 160C fokon légkeveréssel szép halványra sütjük.

Ha kihűlt 2-2-t lekvárral  összeragasztunk. A csokit vízgőz felett felolvasztjuk. Az islerek egyik oldalát bemártjuk a csokiba és rácsra téve hagyjuk lecsepegni. Megvárjuk, míg megszilárdul és jóízűen megesszük.