Nem szentírás, én így készítettem el. Azóta etetgetem. Való igaz, hogy érettebb korában sokkal jobban dolgozik, nekem kb. 2 hetesen érte el azt a fokot, amikor már szemnek és szájnak élvezhető kenyeret sikerült készítenem. Mostanra, mikor is két sütés között a hűtőben pihen a kovász, beérett, bármikor elővehetem, felszaporíthatom és már készülhet is a kenyér.
1. nap
4 ek teljeskiőrlésű liszt
50 ml víz
E kettőt lekeverjük, egy lágy tésztát kell kapnunk. Végig teljeskiőrlésű liszttel dolgozunk, hogy az erjedés jobban megindulhasson, mert ebben a lisztben megtalálható a gabona minden alkotóeleme. A későbbiekben már szaporíthatjuk a kovászunkat kenyérliszttel is.
2. nap
Nem csinálunk semmit, csak hagyjuk érni a tésztát. Ekkorra már láthatóak lehetnek az erjedés jelei, de ez nem feltétel.
3. nap
2 ek liszt
4 ek víz
A kovászalapunk szépen elkezd erjedni, de még inkább csak liszt illata van.
Először a kovászalapot elkeverjük a vízzel, majd a liszttel.
4. nap
2 ek víz
2 ek liszt
Ekkorra már szagában is emlékeztet a "kotyvalékunk" kovászra. Savanykás, de nem büdös. Ismételten elkeverjük a kovászunkat a vízzel és a liszttel.
5. nap
100 g víz
100 g liszt
Most megszaporítjuk a kovászunkat és elkeverjük a vízzel, majd a liszttel.
6.nap
A kovászunk tulajdonképpen készen áll a sütésre. Persze ne várjunk még tőle nagy eredményt. Ha ki bírjuk várni, érleljük még pár napot, úgy, hogy naponta átkeverjük és hagyjuk felfutni.
Felfuttatott új kovász, ez most megy e hűtőbe érni
Felfuttatott régi kovász, sütésre készen:
Ezután már bármikor süthetünk vele kenyeret.
Kiveszünk a kovászból 200 ml-t , azt felszaporítjuk 100 g vízzel és 100 g liszttel, hagyjuk felfutni (pl. éjszaka), utána süthetünk vele. A megmaradt kovászt tárolhatjuk a hűtőben. Ha a tetején folyadék képződne, azt öntsük le és utána a fenti módon szaporítsuk meg.
Másik módszerem: a kovászt eleve annyi vízzel és liszttel szaporítjuk fel, hogy legközelebb csak ki kelljen mérni a megfelelő mennyiséget (általában az arány: 1 kg liszt = 400 g kovász) és a maradék kovászt szaporítjuk meg ismét 200 g vízzel és 200 g liszttel, majd ezt érleljük és tesszük el a következő sütésig.
Azt tapasztaltam, hogy így pihentebb kovásszal a kenyér gyorsabban kel. A hűtőben való tárolás esetén csak leöntöm róla a folyadékot és már használható is.
Kovásszal készült:
Kovászos fehér kenyér
Kovászos kenyér
Kovászos kenyér kemencében
Kovászos rozskenyér