2012. október 29., hétfő

Vekni formázása


Mát többektől kaptam kérésként,  fel tudnám e tenni a vekni formázását.

A megkelt tésztát kezünkkel korong alakúra formázzuk
Jobb felső szélét behajtjuk és ujjainkkal lenyomkodjuk
Most a bal felső szélével járunk el ugyanígy
Majd az alsó széleket is behajtjuk,
lenyomkodjuk
A felső sarkot elkezdjük behajtani, lenyomdkodjuk,
minden egy hajtásnál ugyanígy járunk el,
egészen az alsó sarokig behajtjuk.
Kész a veknink
Hajtott felével kelesztőkosárba tesszük. (ez most egy egyszerű húsvéti kosár)

Tippek:

- a tésztát nem lapítsuk túl vékonyra, maradhat 2-3 cm vastag
- korong helyett lehet ovális alakot is készíteni
- miközben a tésztát felsodorjuk és lenyomkodjuk, alakíthatjuk is a formáját
- amikor kész a vekni, párszor lazán átgörgetve, formára sodorhatjuk, kissé elvékonyíthatjuk, ha túl dundinak találnánk

2012. október 28., vasárnap

Chocolate fudge - Blogkóstoló 5.

Természetesen megint beneveztem a Blogkóstolóra. Most a Hankka kapta a Háziasszony szerepét, aki nagyon, de nagyon kedves és kegyes módon, meghosszabbította a beküldési határidőt. Mert hiába is készítettem el már egy hete a versenyművemet, nem volt időm kirakni.

Ebben a fordulóban Konyhavirtuózt szánta nekem a sors. Nem voltunk egymás számára ismerősök, ezért bemutatkoztam Nála. Ő pedig szerényem szabadkozott, hogy nincs sok recept nála. No, de ha az összes étel tetszik, az összes fotó csábító, az összeset el szeretném készíteni, akkor a kevés is sok. Nagy vívódást után, a Csokis tejkaramella mellett döntöttem, mivel szeretem és gondolva a közelgő ünnepekre, hátha jó lenne a megszokott bonbonjaim mellé. Nem is tévedtem, mert a héten már másodszor készítettem el, ajándékba, két másik társával együtt.

Köszönöm Konyhavirtuóz a sok jó receptet!


Hozzávalók:

1 tubus sűrített tej - 170 g
10 dkg cukor, nálam Muscobado
3 dkg vaj
5 dkg étcsokoládé,
7 dkg durvára vágott dió, nálam dió, mogyoró 1:1 arányban

Egy edényben alacsony lángon folyamatos kevergetés mellett összeolvasztjuk a tejet, a cukrot és a vajat. Miután a cukor elolvadt, egy picit magasabb hőfokon 2-3 percig sűrítjük a masszát. Ha hidegvizes tálba cseppentünk belőle és kis gyolyókká formálódik a massza, akkor már jó, levehetjük a tűzről. Hozzákeverjük az apróra vágott étcsokit és a magvakat . Sütőpapírral kibélelt formába simítjuk, szabadlevegőn hagyjuk kihűlni. A sütőpapírral együtt kiemeljük a formából, és felszeleteljük, majd felkockázzuk és a kockákat a tetejükre fordítva megszárítjuk kissé. Ha már nem ragad, elcsomagolhatjuk egy celofánzacskóba, ha kibírjuk, nem csenjük el a szekrényből, remek gasztroajándék lehet karácsonyra.  




















JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. október 20., szombat

Alkotói válság, avagy ha a férfi főz = Tócsni

 Alkotói válságban vagyok. A legegyszerűbb dolgokat készítem, tarhonyaleves, paprikás krumpli, spagetti, bolti szósszal. Ezeket nem nagyon lehet kitenni a blogra. Időm sincs másra. SŐT! Beengedtem Életem Párját a konyhámba, főzni! :-)) De nem okozott csalódást. Teljesen egyedül készített tócsnit, méghozzá sárgarépásan. S mivel ugye ha a férfi főz, az hasraütésszerűen történik, azaz érzésre, hát recept nincs. Még szerencse, hogy Csiperke nem régen készített hasonlót, azt idemásolom. S hozzá a foghagymás mártogatóst ajánlom.


Hozzávalók:

150 g reszelt répa
300 g reszelt krumpli
1 tojás
1-2 ek liszt
só, bors
kevés zsiradék a sütéshez

 200 ml tejfül
2 közepes gerezd fokhagyma

A krumplit és a répát összekevertem, beletettem a tojást és a lisztet. Sóztam, borsoztam és alaposan összeforgattam. Serpenyőben kevés (kacsa)zsírt hevítettem. (A zsiradék ne legyen túl forró, inkább lassabban süljön, hogy a közepe ne maradjon nyers.) A zsírba evőkanálnyi adagokat tettem, kicsit ellapogattam és mindkét oldalát ropogósra sütöttem.
A fokhagymát kipréseltem, a tejföllel alaposan kikevertem és picit sóztam, borsoztam. Én a tócsnira tettem a tejfült. Életem Párja mártogatott. Nagyfiú magában habzsolta pogácsákat.






JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. október 15., hétfő

Felhívás!!!




Kedves Blogtársak!


svédasztalSegítségeteket szeretném kérni. Egy wellness masszázsszalon megnyitója alkalmából rendezett állófogadás büféjének kitalálására, elkészítésére kaptam felkérést. A kívánság, hogy apró falatkák legyenek, amolyan fingerfood. De ne csak fasírtgombóckák. Valamint olcsók legyenek. Tehát homár, kaviár kilőve. ;-D

Szóval arra kérnélek Benneteket, küldjétek el az e-mail címemre:

gionetta@gmail.com

annak az ételnek a receptjét fényképpel , amit erre az alkalomnak megfelelőnek tartotok és én cserében készítek egy összefoglalót a linkekből . Nem kell új ételeket kitalálni, csak ha feltétlen késztetést éreztek rá.  Már meglévő, blogban közzétett ételeket várok, amiket el lehet rágcsálni csevegés közben. Ez amolyan ötletbörze, nekem. Aztán majd Nektek is. Jól jön egy bulira.

Az ételek lehetnek sósak és édesek is. Egy a lényeg:

OLCSÓ FINGERFOOD SVÉDASZTALRA

Köszönöm! :-))

2012. október 14., vasárnap

Fruta bomba - avagy a kubaiak sertéspörköltje

Edi hirdette meg az Enni határok nélkül című játékot. Nagyon jó kezdeményezés, igazán élvezetes feladatokkal. Én sikeresen összeakadtam Linyah-val, a Konyhalál blog tulajdonosával. Nem ismertük egymást, így nekem még érdekesebb volt, hogy mit is fogok kapni, melyik ország jut osztályrészemül. Mivel Linyah nagyon szeret salsázni, én meg még életemben nem próbáltam, igen nagy kihívást jelentett, hogy salsához tartozó kubai konyhából főzzek egy tipikus ételt. Alaposan be kellett járnom a netet, mire olyan ételt találtam, amit mindenki megeszik itthon és el is készíthető, nem kell hozzá semmi extra fűszer. A gyümölcs-hús párosítás  jónak tűnt és nem is csalódtam benne. Igaz Életem Párja egy hatalmas papayát vett, amiből alig kellett valamennyi, a többi lekvárban végezte azzal az ananásszal, aminek meg csak a leve kellett a konzervből. De így legalább két legyet ütöttem egycsapásra. :-))

Fruta bomba, avagy a kubai sertéspörkölt

Hozzávalók:

   •  1,5 kg sertéshús (nálam csontos tarja)
   •  70 g  hagyma (1 kisebb fej)
   •  5 g liszt
   •  2 fokhagyma
   •  10 g petrezselyem
   •  50 ml vörösbpr
   •  115 ml ananászlé
   •  30 g barnacukory
   •  150 ml víz
   •  120 g zöld papaya
   •  100 g piros paprika
   •  120 ml olaj
   •  őröltbors

 A húst 4 centis kockákra vágjuk, sózzuk borsozzuk. A hagymát felkockázzuk, a fokhagymát átpréseljük. Egy magasabb falú lábasban olajat forrósítunk és a legmagasabb fokozatom a húskockákat minden oldalukon megpirítjuk. Ha ezzel a művelettel megvolnánk, hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, megszórjuk a cukorral és folyamatos kevergetés mellett karamellizáljuk az egészet. Ezután felöntjük a borral és kevergetve (mert nagyon le tudna ám égni) elpárologtatjuk az alkoholt. Ezután felöntjük az ananászlével és a vízzel, s lefedve teljesen puhára pároljuk. A paprikákat nem túl vékony csíkokra szeleteljük, forró olajon kissé megsütjük. A papayát ujjnyi vastag csíkokra szeleteljük. A már puha húshoz adjuk, összeforraljuk. Rizzsel tálaljuk és petrezselyemmel díszítsük!

Tapasztalataim:

Nagyon finom, édeskés ízvilágú étel. Nem bonyolult az elkészítése, főleg, ha a burgundi marharagut vesszük alapul. Problémát okozhat a papaya beszerzése, de amennyiben az ember rászán kis összeget, lehet ünnepi étel is, megállja a helyét. Vagy konzerv papayát lehet használni. Ez esetben ennek a levét használnám és nem az ananászlevet. Ahogy írtam, ha van maradék, lehet belőle gyümölcssaláta vagy, mint nálam lekvár (nagyon finom).
 


















JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. október 12., péntek

Kardamomos cupcake párizsi krémmel

Namármost, a spanyolviaszt nem én találtam fel. Ez egy amolyan öszvér sütemény, cupcake, vagy egy mittoménmi lett. De hogy nálunk irtó sikert aratott, az biztos. Nem a kinézetével, azt szinte megszokták már, hanem az ízek párosításával. És, ha valaki azt mondaná, hogy ez egy karácsonyi süti, annak azt válaszolnám, Igen, igazad van, ez egy karácsonyi süti. :-)) Nem bonyolult, virágok és levél nélkül, kicsinyke csillámporral, az asztal dísze és a vendégek kedvence lehet.


Hozzávalók:

Kardamomos muffin Flórától

Tészta
  • 1 tojás
  • 2 dl tejföl
  • 175 g kristálycukor
  • 225 g liszt
  • 0,5 tk szódabikarbóna
  • 1 csipet só
  • 1 tk őrölt kardamom
Elkészítés
  1. A hozzávalókat simára keverjük.
  2. A tésztát szétoszlatjuk muffinformákba, majd előmelegített sütőben, 180 fokon 20 perc alatt megsütjük. A teteje világos maradjon, különben keménnyé válik és nehéz lesz megskalpolni.
 Krém Tücsök Bogártól

Hozzávalók:

2,5 dl tejszín
25 dkg cukor
12,5 dkg kakaó
35 dkg vaj

A tejszínt a cukorral felforraljuk (110-120 fokosnak kell lennie, ezt körülbelül 5 perces forralással érjük el ). Hozzákeverjük a kakaót. Majd amikor sima, bársonyos a krém és még meleg, hozzáadjuk a vaj harmadát. Hagyjuk kihűlni. A maradék vajat keverjük habosra. Adjuk hozzá a csokis keveréket, majd a robotgép legmagasabb fokozatán dolgozzuk össze amíg teljesen egyneművé nem válik. Habzsákban töltjük és csillagcsőrrel díszítünk.


E két összetevőt elkészülte után a muffinokat megskalpoljuk, a krémet a muffin szélétől befelé haladva csigavonalban a tetejükre nyomjuk és ízlés szerint kidíszítjük.









2012. október 9., kedd

Az egyszerű kifli saját élete

Van az úgy, hogy egy recept elhagyja anyját, apját és önálló életet kezd. A tanítvány pedig túlnő mesterén. És ilyenkor a tanítót, feltéve, ha mesterségének elkötelezett hív, büszkeség szállja meg és boldogan konstatálja, hogy jó alapokat fektetett le.

Így történt ez az én Egyszerű kiflimmel is. ERIKA megsütötte, majd elgondolkodott és átváltoztatta a receptet a saját szájíze szerint. S bizony... hihetetlen finomat alkotott! :-)) S mivel Erikának nincs blogja így itt tesszük közzé ezt a finomságot.

Íme:



500 g finomliszt (vagy kenyérliszt)
200 g öregtészta
  20 g élesztő
1 ek natúr burgonyapehely
1 tk só
2 ek olvasztott vaj
150 ml tej
kb. 200 ml víz

Lisztet, élesztőt, öregtésztát, sót, vajat, burgonyapelyhet és a tejet egy keverőtálba öntjük és annyi vízzel dagasztjuk be, hogy kicsit lágyabb tésztát kapjunk, ez lisztfüggő. Ezután éjszakára betesszük a hűtőbe.
Másnap reggel kivesszük és 100 g-os darabokra vágjuk, ebből a mennyiségből 8 gombócot formálunk. 10 perc pihentetés után mindegyiket kinyújtjuk és kiflit formázunk belőlük. Tepsire téve, fél órát pihentetjük, de ha sietős el is hagyhatjuk. A tepsinkre illeszkedő másik tepsit bespriccelünk vízzel, ráborítjuk a kiflikre és így, gőzben sütjük 230C fokon. 20- 25 perc múlva a tepsit leemeljük a kiflikről és ha még nem elég, pirítunk rajta kissé.
Rácsra téve kissé megspricceljük és hagyjuk kihűlni a friss, finom reggelinket.
 

JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. október 7., vasárnap

Rozsos zsemle

 Egy kísérlet roppant jól sikerült eredményei lettek ezek a kis zsemlécskék. Ugyanis vendégünk érkezett és mivel a megsütött, szintén kísérleti kenyér mennyiségét kevésnek találtam, gondoltam, egy életem, egy halálom, én még gyúrok be egy rozskenyeret. Aztán elmentem dolgozni, még itthon is tettem- vettem, s a kenyér szépen ráérősen kelt. Átgyúrtam, megformáztam és ekkor jött az ötlet: tulajdonképpen lehetnének ezek a vacsorához friss zsemlék, hiszen kenyér úgyis van. A gondolatot tett követte, s mire megérkezett a vendég, már a zsemlék kihűlve illatoztak a vacsoraasztalon. Igen nagy tetszés arattak, mert csak úgy magában fogyasztottuk, pillanatnyi éhünk csillapítására. Ez már bekerül a családi recepttárba és állandó vendég lesz nálunk az asztalon.


Hozzávalók:

250 g öregtészta
500 g teljeskiőrlésű rozsliszt
500 g simaliszt
20 g élesztő
1 ek só
kb. 500 ml víz

2 ek olaj

Kimérjük a hozzávalókat. Az élesztőt elkeverjük 100 ml hideg vízben, a lisztekhez adjuk, hozzáadjuk a sót és lassan adagolva a vizet (az elején 200 - 200 ml-t adok a tésztához, azután már csak 100 ml-ként, mert az öregtészta is nedves) összeállítjuk a tésztát. Ha már egynemű és jól gyúrható, ruganyos tésztát kaptunk, dagasztjuk egy kicsit. 1 ek olajat kiöntünk a munkalapra vagy hozzáadjuk a dagasztógép üstjében kavargó tésztához. Szép fényesre gyúrjuk a kenyerünket. Kicsit pihentetjük, és megismételjük a folyamatot. Ezután letakarva a duplájára kelesztjük a tésztánkat. Ez kb. 2 órahosszát jelent. Én 1 óra múlva mindig átgyúrom alaposan és utána kelesztem készre.
Ha megkelt, most már csak kilapogatjuk a tésztánkat egy nagy nudlit sodrunk belőle és megkísérlünk egyforma darabokat levágni. Lehet mérni is, akkor érdemes 100 g-os adagokat szelni. Megformázzuk, két kezünk között, mint a fasírozottat, szép kerekre és nem túl szorosan, de egymás mellé rakjuk a zsemléket. A lényege, hogy sülés közben összenőjenek, egymást melegítve, párolva, ne száradjanak ki, de ropogósra süljenek. Tetejüket lekenjük vízzel és megszórjuk magvakkal. Egy másik passzoló tepsivel letakarjuk. Ismét duplájára kelesztjük. Közben a sütőt előmelegítjük 250C fokra. Ezen a hőmérsékleten sütjük a zsemléket 45 percig, letakarva. Majd megnézzük és ha kell még 230C fokon pirítjuk kicsit. 




JÓ ÉTVÁGYAT!

2012. október 4., csütörtök

Karfiolos pitécskék

Tipikus hűtőszekrény kiürítésére használható étel a pite. Ha van egy jó alap, ami a tésztarecept, akkor a többi már csak fantázia kérdése. Nálunk a karfiolleves után maradt még 4 csodaszép rózsa, amiből szándékoztam ugyan valamit készíteni, de nem tudtam mit. És a piteformáimat is ki kiellett volna már próbálni, mert eddig csak fotóztam bennük,de még nem sütöttem. Így jött az ötlet és azt hiszem marad a recept a családi legendáriumban, annyira ízlett nekünk.


Hozzávalók:

Tészta:

250 g liszt
125 g vaj
1 kk tejföl (kicsit többet tettem)
1/2 kk só
1 db tojássárgája

Töltelék:

4 nagyobb karfiolrózsa
2 babérlevél
2 ek zsemlemorzsa
100 g húsos szalonna

Öntet:

200 ml tejföl
2 db tojás

50 g reszelt sajt

A karfiolrózsákat sós vízben a babérlevéllel krémesen puhára pároljuk és jéghideg vízben kihűtjük.
A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, fóliába csomagolva a hűtőszekrényben 30 percet pihentetjük.
A piteformákat vékonyan kivajazzuk, a tésztát 4 felé osztjuk  (vagy egyben hagyjuk, ha nagy pitét akarunk készíteni), kinyújtjuk.


1.
A piteformákba simítjuk, úgy, hogy a szélük kilógjon. Ha valaki spórolósan nyújtja, és pont a forma nagyságára visszavágja a tésztát, akkor egy 5. formát is meg tud tölteni.


4.
Rászórjuk a reszelt sajt nyedét és 180C fokra előmelegített sütőben szép pirosra sütjük.

2.
A tésztát meghintjük
fél evőkanál
zsemlemorzsával.
Egy karfiolt belenyomkodunk
enyhén a formába,
ráhelyezzük a szalonna
negyedrészét.


3.
A tészta széleit felhajtjuk és cakkosan összecsippentjük.
A tejfölt, tojásokat és egy csipet sót, ízlés szerint fehérborsot, szerecsendiót csomómentesre keverünk, majd a szalonnás karfiol tetejére öntjük




d




JÓ ÉTVÁGYAT!