2014. október 15., szerda

Ír írós csokis muffin

Amikor anno megláttam Trollanyunál ezt a receptet, tudtam, el kell készítenem. Kapóra is jött, hogy vendégségbe mentünk. Ezért nem kuglófnak, hanem muffin formában sütöttem meg, mert a vadiúj, muffinpapír alakú szilikon formáimat is fel kellett avatni. Hát a végeredmény tényleg magáért beszélt. Szaftos, könnyű és nagyon finom.
Mivel nekem volt még egy kis maradék fehércsoki valami bonbonozásból, azt csurgattam a tetejére csak úgy lazán. Nagyon mutatós lett vele és a fehércsoki  édessége ellensúlyozta a kakaó kesernyésségét. Recept másolva Tollanyutól INNEN, leírás tőle, mivel én nem kuglófot készítettem.


Hozzávalók:
 
18 dkg liszt
5 dkg kakaópor
12 dkg (barna)cukor
1 1/2 tk. sütőpor
1/2 tk. szódabikarbóna
1/2 tk. só
1 tojás
2,5 dl író vagy tej + 1 ek. ecet elkeverve, 10 perc után már használható
1,25 dl görög joghurt
6 dkg olvasztott vaj
A száraz hozzávalókat elvegyítettem, a nedves hozzávalókat szintén. Íróm nincs, de író helyett mindig ezt szoktam használni, a tejet elkeverem 1 evőkanál ecettel, hagyom állni és 10 perc után már használható is, jó alternatíva, ha nincs író otthon. Majd a mixer táljába öntöttem mindkettőt és simára kevertem, pár perc alatt megvan az egész. Egy muffin formát kikenünk vajjal, megszórjuk liszttel és a masszából egy jó evőkanálnyit teszünk egy- egy lyukba. Ebből a mennyiségű tésztából két formára elegendő muffinunk lesz. 175 fokos sütőben kb.  20,25 perc alatt készen van. Amikor kivettem a sütőből, a formában hagytam 5 percig, majd rácsra borítottam és hagytam teljesen kihűlni.
A mázhoz a csokit vízfürdőn felolvasztottam, szilikonos sütőpapírból kis nyomózsákot hajtogattam és azzal megcsíkoztam a fejreállított muffinokat. Hagyományos muffinsütő esetén a sütikék oldala sima lesz, nekem a muffinpapír alakú formák miatt lett bordás.





JÓ ÉTVÁGYAT!

2014. október 12., vasárnap

Káposztás fazék

 Juj, de régen írtam már szeretett blogomba. De hát, ahogy az lenni szokott, nem mindig tud az ember a szíve szerint cselekedni. Elvittek a mindennapok a maguk sodrásukkal. Remélem azért hiányoztam! ;-)
Szóval a hétvégén ismét össze- vissza éltünk. Szombaton még főzni sem volt időm. De vasárnapra kigondoltam valamit. Egy igen tartalmas ételt, Életem Párjával be is vásároltattam hozzá. Igen ám, csakhogy csalt a szemem. Nem volt elég savanyú káposzta itthon. Sebaj, ahol a legnagyobb a szükség, ott van legközelebb a segítség. Nekem anyósom, akinek volt még egy kis fej káposztája a kamrában. Hát így változtattam a recepten és elmondhatom, csak a javára vált. Brutálisan jó, és rettentően kalóriadús. Viszont téli, ráérős hétvégéken remekül el lehet készíteni. És végre ismét bevetésre kerülhetett a káposztafőző fazékom. Drága Anikó barátnőm igen sokat jutott eszembe a főzés során, mivel az ő inspirálására lett nekem is ilyen edényem. :-)) De bárminemű agyagedény vagy más anyagból készült megteszi, lényeg, hogy bírja a sütő hőjét.


Hozzávalók:

500 g savanyúkáposzta
500 g édes káposzta
600 g főtt tarja
300 g húsos füstölt szalonna
fél szál póréhagyma

bors
3 babérlevél
1 ek. pirospaprika
1 bögre rizs

Az édes káposztát legyaluljuk és összekeverjük a savanyú káposztával, sózzuk, de csak mérsékelten, mert a szalonna és a tarja is sós, borsozzuk, alaposan összevegyítjük. A pórét kicsit vastagabb szeletekre vágjuk, a szalonnát 2 cm csíkokra szeljük, a tarját nagyobb szeletekre vágjuk. 

A káposzta egyharmadát a tál aljára terítjük, beborítjuk a póré felével, rárakjuk a szalonna felét.

A káposzta második harmadát és a póré másik felét a szalonnás rétegre rakjuk, majd ráhelyezzük a tarjaszeleteket. 
 Beborítjuk a maradék káposztával, rárakjuk a szalonna másik felét és három babérlevelet.

Megszórjuk a pirospaprikával és felöntjük annyi vízzel, ami majdnem ellepi, ez kb. 1,5 l víz. 
Ezután lefedve betesszük a hideg sütőbe és 180C fokon elkezdjük sütni. Óránként megnézzük és meglocsolgatjuk a saját levével. 2,5 óra elteltével hozzáadjuk a rizst, alaposan beletumkoljuk a szaftba és kb. fél óra alatt puhára főzzük. 20 percet sütjük fedő nélkül, majd a sütőt elzárjuk, a maradék hő kihasználásával pihentetjük és puha kenyérrel vagy éppen magában fogyasztjuk. 



2014. július 27., vasárnap

Sváb perec és zsemle


Ha az ember fia külföldre szakad, óhatatlanul is átveszi az ottani szokásokat, beszédfordulatokat és persze az ételeket is. Már jó néhány fogást bemutattam a Stuttgart környéki sváb konyhából, de a legfontosabb péksüteményt, ami minden gyerek rajongásig szeret, valahogy nem tettem ég fel. Pedig a pékségekben direkt sütnek apró pereceket, amiket a kicsi gyerekek csak úgy megkapnak (a hentesnél meg egy szelet szalámit) és ezt majszolgatják kifli helyett, mert az itt ugyebár nincs. Jó kézbevehető, remek sörkorcsolya, vajjal megkenve pedig a friss perec egyszerűen mennyei reggeli vagy tízórai, esetleg uzsonna.

Hozzávalók:

1 kg liszt
40 g élesztő
 20 g só
10 g cukor
30 g zsiradék (legjobb a zsír, minél nagyobb a zsiradéktartalom, annál morzsalékosabb a tészta)
0,5 l víz

4% - os lúg, legegyszerűbb megkérni a gyógyszerészt, hogy készítsen egy literrel, amit egy
                     befőttes üvegben remekül eltarthatunk a hűtőben akár egy évig is

Az élesztőt a vízben a cukorral feloldjuk és a többi hozzávalóval egy sima, keményebb tésztát gyúrunk. Ha bírjuk 12-15 percig is gyúrjuk.
Azonos nagyságú darabokat, kb. 100 g, szaggatunk ki és zsemléket formálunk belőle. Majd az alábbi módon elkészítjük a perecet:

Rudat sodrunk, aminek a közepét dundibbra hagyjuk,
a végeit szépen kisodorjuk,
amennyire tudjuk, elvékonyítjuk,
és perecet formázunk belőle.
Egy lisztezett tepsire tesszük a pereceket és kb. 30 percet kelesztjük. Ezután min. 15 percre hűtőbe rakjuk. Ezután gumikesztyűt húzunk, és a perceket egyenként megfürdetjük a lúgban. Sütőpapírral kibélelt tepsire rakjuk, megszórhatjuk durva sóval, tetejét éles késsel bevágjuk. 200C fokon 15 percig sütjük.

A tésztából készíthetünk zsemlét is ugyanezzel az eljárással. Ezek tetejét ollóval tudjuk a legjobban bevágni. 



JÓ ÉTVÁGYAT!

2014. július 22., kedd

Szezámmagos formapogácsa

És elérkezett az idő, hogy bemutassam a beígért csodaszép és nagyon finom pogácsát, amit ezer éve készítettem. Van vele munka, nem mondom, de nagyon megéri. Vendégeink babgulyás után is jó étvággyal ették és még másnapra is maradt. A stuttgarti Mercedes Múzeumban fogyasztottunk el. :-)

Valamikor régen már láttam egy honlapon, de hogy hol, fogalmam sincs már. Viszont amikor videók között mazsoláztam a neten, ráakadtam erre a formázásra és eldöntöttem, hogy ezt kell elkészítenem. Még az eredeti receptet is átvettem.





Hozzávalók:

kb. 700g liszt
40 g élesztő
300 ml tej
2 db tojás
125 ml olaj
1 tk cukor
1 ek só

100 g nagyon puha vaj

1 tojássárga a kenéshez

szóráshoz magok (szezámmag, lenmag, stb.)

A tejet felmelegítettem, de nem forraltam, elkevertem benne a cukrot, hozzáadtam a tojásokat, s mivel már eléggé elhűlt, de még jó meleg volt, elkevertem benne az élesztőt.
A lisztet tálba szitáltam, elkevertem a sóval, hozzáöntöttem a tejes keveréket és elkezdtem dagasztani.
Az olajat dagasztás közben részletekben csorgatjuk a tésztához. Ha lágynak találjuk a tésztát, tehetünk még hozzá lisztet. Amikor már szép hólyagos, duplájára kelesztjük.
A megkelt tésztát nyolc részre osztjuk, mindegyik tésztadarabot kerekre formázzuk.
Az első gombócot kerek korongnak kinyújtjuk, megkenjük a puha vajjal, félretesszük. A második gombócot is kinyújtjuk rátesszük az elő korongra és megkenjük vajjal. A többi gombóccal is így járunk el.
A kész tornyunkat kb. fél cm vastag hatalmas lepénnyé nyújtjuk. A szélén egy 2 cm-es csíkot levágunk és négy egyenlő részre vágjuk. Egyenként feltekerjük őket, mint a bejglit.
A maradék korongot nyolc egyenlő részre vágjuk és mindegyiket feltekerjük, akár a croissant, majd egy hirtelen mozdulattal elfelezzük.
Egy kerek tortaformát, kb. 26-28 cm-átmérővel (én 30 cm-t vettem, az kicsit sok), kikenünk vajjal, és a fél croissanjainkat vastagabb felükkel elhelyezzük szépen sorban egymás mellett a tortakarika karimája szélén, egyenletes távolságra egymástól. Középre berakjuk a 4 tekercsünket amit a szélekből készítettünk.
Megkenjük kevés tejjel lekevert tojássárgával és addig kelesztjük, amíg a tészta ki nem tölti a formát. Ezután ismét lekenjük a tojássárgával és megszórjuk a magokkal.
200C fokra előmelegített sütőben kb. 36- 40 perc alatt szép pirosra sütjük. 

Segítség a formázáshoz:

Recept is innen
 















JÓ ÉTVÁGYAT!

2014. június 29., vasárnap

Magyarázat

Tudom, nem ezt ígértem, de igazolt a hiányzásom, hiszen blogolás helyett a családommal töltöttem az időt. Nagyfiú nagyon igényt tartott rám, sokkal többet kellett vele lennem, mint korábban és a tempóból is vissza kellett fognom, mert nem véletlen voltam a télen háromszor is komolyan beteg. Most meg kiderült, hogy magas a vérnyomásom. Nekem, akinek mindig keresni kellett, még terhesen is 110/ 70 volt. Jó, hogy kiderült, mert ez nem fáj, de valami okának kell lennie és ezt most majd kivizsgálja a doktor bácsi.
Meg kicsit befelé is fordultam, a családdal sokat kirándultunk és persze nem hanyagoltuk el a sütés- főzést sem. Készült jó pár finomság. Közben a júniussal elérkezett a cseresznyeszezon is. És Anyósom szokásos pánikolása a sok cseresznye miatt. Szerencsére a nagyja már lent van, hála Árpinak, unokaöccs, jelenleg nálunk lakik és jó magas sportos fiú, aki szeret létrára mászni. Én is szedtem jócskán, amit elértem. Nagyfiú gereblyés módszerével remekül lehetett haladni. El is készült 15 literes üveg befőtt, kb. 3-4 kiló fagyasztott cseresznye. Konyakban eltéve egy üveggel és 12  üveg lekvár. Most pedig a diólikőr eltevése vár rám a héten. Eperlekvár nem készül, van még tavalyról, de málna lett lefagyasztva. S hamarosan a szeder is érik. Ha lesz fent a hegyen, már pedig lennie kell, annyi virág volt, megyek megdézsmálni azt is. :-))

Nagyon köszönöm a kedves érdeklődő szavakat, jó hallani, hogy hiányzom. Nekem is hiányzik már a blogolás, s talán most már e szándék mellé társul az idő is.

Addig is kívánok mindenkinek jó nézelődést és sikeres konyhai tevékenykedést! :-))

2014. május 10., szombat

Életjel, kórház & Co.

Címszavakban :

Hazaértünk a klassz, kicsit munkás húsvéti szabadságról
Vendégek érkeztek, remek napokat töltöttünk együtt
S mire minden a helyére került volna a lakásban, addigra közbeszólt az élet.
Ezért most éppen a kórházi ágyat nyomjuk, mert Nagyfiú úgy döntött, kiveteti a vakbelét.
Nagyon jól gyógyul fel sem vágták csak 3 lyuk van a hasán.
Mindez azért, nehogy unalmasnak gondoljuk az életet.

Ha lábra állt, jövök egy nagyon jó kis különös pogácsával. ;-)

Addig is köszönöm minden kedves olvasóm türelmet és hűségét!

2014. április 22., kedd

Autópálya torta - a 4. születésnapi sütemény

Éééééééésssss elérkeztünk az utolsó felvonáshoz ebben az évben, ami a születésnapi sütemények sorát illeti. Ez volt az ünnepelt kimondott kívánsága és ezt a nagy családi szülinapi partira tartogatta. Nem mondanám, hogy nagyon feladta a leckét, mert a tésztája egy egyszerű kevert sütemény, a díszítésére is csak némi időt kellett szánni, de az előre adott gumicukorral ez is gyorsan elkészülhet és csak a fantázia szab határt a kivitelezésnek.


Hozzávalók:

250 g vaj
250 g cukor
4 db tojás
2 cs vaníliás cukor
500 g liszt
1 cs sütőpor
1/8 l narancslé
1 narancs reszelt héja
300 g tortabevonó csoki
6 ek. durvára vágott pisztácia (nálam 2 cs Dr. Oetker)
1 cs Haribo Colorado gumicukor
fehér cukorstift/ íróka 1 db tojásfehérjéből annyi porcukorral, amennyit felvesz
rengeteg fogvájó

Ehhez a formához egy kerek aljú tortaformára lenne szükség, de sima formában is elkészíthető.

A vajat habosra keverjük a kétféle cukorral, hozzáadjuk egyenként a tojásokat, majd a narancslevet. Ezután a sütőporral kevert lisztet és a narancs lereszelt héját. A masszát belesimítjuk a vajazott lisztezett tortaformába és 180C fokra előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. Hagyjuk kihűlni.

Ezután egy kb. 5 cm vastag szélt levágunk hogy össze tudjuk illeszteni majd a két kőrt. Ezután megközelítőleg, mert pontosan úgy sem lehet, kettévágjuk a tésztánkat. Vágott felükkel felfelé egymás mellé illesztjük a tortafeleket. Kicsit faragunk belőlük, ha kell, hogy pontosan illeszkedjenek egymáshoz, különben aláfolyik a csoki. A csokit felolvasztjuk és bevonjuk vele a két karikát úgy, hogy egy kevés a szélére is jusson. Amíg a csoki nem dermed meg teljesen, megszórjuk a szélét és az oldalát a pisztáciával. Küzben elkészítjük a díszítést: két- két hosszúkás bonbont összeragasztunk cukorstifttel/ tojásfehérjével, közepére csíkot húzunk, ezzel takarjuk el a ragasztási felületet,  egy csíkot vágunk a réteges bonbonból és azt ragasztjuk a hátuljára terelőszárnynak. Cukorstifttel ragasztjuk majd az autókat a pályára. A csíkos cukorkákba egy- egy fél fogvájót szúrunk, ezzel rögzítjük őket a pálya szélére. Egy hullámkartonra felírjuk RAJT/ CÉL és két egész fogvájót dugunk bele a karton hullámába. Pillérnek félbevágunk egy kerek cukorkát és abba rögzítjük a táblát. Igazság szerint mindenki ízlésének megfelelően díszítheti az autópályát az adott bonbonokból.



2014. április 17., csütörtök

Nusi mama teasüteménye

Réges régen Nusi mama, kolléganőm anyukája hozta ezt a finom kis teasüteményt a strandra. Ne mondjam, nem sok maradt belőle szempillantás alatt. Gyorsan elkértem a receptet és futótűzként terjedt el a tanári karban. Más nem tudom, süti e még, de nálunk egy etalon, bármilyen ünnepre gyorsan elkészül. És ami a legjobb benne, hogy a nyers tészta remekül fagyasztható, készen tárolható a hűtőben és csak sütni kell, mikor szükségünk van rá.


Hozzávalók:

500 g liszt
1/2 cs sütőpor
150 g porcukor
1 cs vaníliás cukor
2 db tojás
250 g vaj

50 g darabosra vágott dió

A sütőport elkeverjük a lisztben, hozzáadjuk a cukrot, vaníliás cukrot és 1 tojást és a másik sárgáját. Alaposan összekeverjük. A darabokra vágott vajat belegyúrjuk és alaposan kidolgozzuk. Legalább fél órára hűtőbe tesszük. 3-4 mm vastagra nyújtjuk, felét kerek szaggatóval kiszaggatjuk, a másik felét lyukas linzerszaggatóval vagy gyűszűvel lyukakat szúrunk a közepébe. A lyukas karikákat megkenjük a maradék tojásfehérjével és megszórjuk a dióval. Előmelegített sütőben 180C fokon aranybarnára sütjük. Ha kihűltek a karikák, lekvárral egy telit és egy lyukasat összeragasztunk. Másnapig állni hagyjuk, már ha tudjuk. 



JÓ ÉTVÁGYAT!

2014. április 13., vasárnap

Detektív szülinapi party gyerekeknek

Mivel tavasszal született a gyermekünk, igencsak nehéz kitalálni, mikor is lenne jó  szülinapi partyt tartanunk. Eddig kegyes volt a természet hozzánk, minden évben jó időt sikerült kifognunk, még ha előtte esett is. Idén sem volt ez másként. S mivel a gyerekek nagyon élik a detektív korszakukat, nyilvánvaló volt, hogy ez lesz a téma a bulin. Nagyfiú is egyetértett vele és támogatta(volna), csakhogy nem hagytam. Számára is titok volt minden feladat. Csak a gyerekeknek szánt ajándékokat vettük meg együtt.

Akkor most jöjjön a party lebonyolítási terve.

Előkészület:

1. Kitalálunk egy történetet:

A rendőrség sikeresen elfogta az áruházi túszejtőt. A férfi ellenállás nélkül megadta magát. Senki sem sérült meg, azonban a nagy felfordulásban a váltságdíjat tartalmazó bőrönd eltűnt. A helyszínt a rendőrség alaposan átvizsgálta, de nem tudott előre lépni. Egy apró bűnjel áll csak rendelkezésükre. Egy kávéházi asztal terítőjén ujjlenyomatokat találtak, amelyek a feltételezett tetteshez tartozhat, aki a bőröndöt eltulajdonította. Ennek kiderítése érdekében a segítségeteket kéri, hogy az ügy végére tudjanak járni. 

Ezt kinyomtatva egy műanyag tasakba téve az ünnepi süti alatt rejtjük el.
Megtalálták a levelet és olvassa
2. Második lépésként papír asztalterítőt terítünk az asztalra és kissé olajos ujjal a következő feliratot nyomtatjuk rá: Az asztalterítő alatt. A szavakat lehet összekeverve nyomtatni és a gyerekeknek kell kitalálni mit is jelenthetnek a szavak.

A gyerekek az ujjlenyomatokat paprikapor/ vaspor segítségével ecsettel is megjeleníthetik. Mi őrölt paprikával próbáltunk, de nem volt a legjobb.
Keresik a megoldást...
3. Az asztalterítő alatt egy keresztrejtvény található, szintén tasakban, hogy ne legyen zsíros. Itt egy helyet kell kitalálniuk, pl. Nagy almafa, amit ezek után megkeresnek. Sajnos ez németül van, de hasonlót bárki kitalálhat, megfelelő hosszúságú szavak felhasználásával a rejtvény használható.


1.









2.









3.









4.









5.









6.









7.



















8.









9.









10.









11.











1.      Ein Tier am Südpol
2.      Ein scheues Tier im Wald
3.      Er fliegt das Flugzeug zum Ziel
4.      Körperteil
5.      Lieblingsfach der Schüler
6.       Omas Liebling
7.       Sie unterrichtet euch
8.      Kinder und Erwachsene lesen es gern
9.       Ein Nadelbaum, oft steht er geschmückt im Zimmer zu Weihnachten
10.  Ein Haustier
11.   Sie riechen so schön im Garten

És most gyorsan induljatok el a forró nyomon!

4. Az előző feladatban megnevezett fára felfújt lufikat rakunk, amikbe előzőleg a Jancsi és Juliska c. mese rövidített történetét helyezzük el mondatokra vágva. Annyi mondat legyen ahány gyereket meghívunk. A lufikat a gyerekeknek le kell szednie és elpukkantania, hogy hozzájussanak a mondatokhoz. majd a történetet kell összeállítaniuk, felolvasniuk. 



A SZÜLŐK A GYEREKEKET AZ ERDŐBE VEZETTÉK.
AMIKOR ESTELEDETT, OTTHAGYTÁK ŐKET MAGUKRA.
A GYEREKEK NEM TALÁLTÁK A HAZAVEZETŐ UTAT. 
A MADARAK FELCSIPEGETTÉK AZ ELSZÓRT KENYÉRMORZSÁKAT.
A GYEREKEK CÉLTALANUL TÉVELYEGTEK AZ ERDŐBEN.
FÁRADTAN, ÉHESEN, SZOMJASAN ÉRTEK EL EGY KIS ERDEI HÁZHOZ.
ÖRÖMÜKBEN RÁGCSÁLNI KEZDTÉK A HÁZAT. 
EKKOR EGY ÖREG, RÁNCOS ANYÓKA LÉPETT KI A HÁZBÓL. 
A GYEREKEK FÉLNI KEZDTEK

KI LEHETETT AZ ANYÓKA ÉS HOL LAKOTT? 
Szüretelik a lufit
5. Egy arra alkalmas helyen, nálunk ez a szomszéd tényleg amolyan mézeskalács vikkendháza volt, kiírjuk hogy MÉZESKALÁCSHÁZ. És itt helyezzük el a következő feladatot. Matematikai feladatokból kell kitalálniuk a gyerekeknek a boszorkány, azaz egy beavatott személy telefonszámát, amit fel kell hívniuk. Ehhez érdemes egy ismerőst megkérni, aki hajlandó boszorkány hangon beleszólni a telefonba és elmondani, hova kell menniük a gyerekeknek. 

6. Nálunk a grillezőhöz kellett menniük. Itt egy zsákban homokozójátékok voltak elrejtve, amiket csukot szemmel kellett kitalálniuk, hogy mi is az és ha  már mindenki kitalálta a játékát, ebből kell rájönniük, mire is ez a sok homokozójáték. 

7. A játékokkal elmennek a gyerekek a homokozóhoz, ahova előzőleg elrejtettük az apró ajándékokat tartalmazó dobozt, azaz a váltságdíjat tartalmazó bőröndöt, de ők még ezt nem tudják és ezt kell kiásniuk a náluk lévő játékokkal. 
Túrják a homokot...
S ha megtalálták a dobozt, megkapják az ajándékokat, mert nagyon ügyesen nyomoztak. :-)

S megsütik a jól megérdemelt vacsorát.. is...